Урок » Природа рідного краю»
Розкрити роль природи у місті ( селі) та на його околиці ; учити дітей помічати і цінувати її; ознайомити з рослинами, які найчастіше використовують для озеленення; продовжити вміння розпізнавати рослини; розвивати творчі здібності учнів; прищеплювати любов до рідного міста, прагнення прикрасити його.
Тема. Природа у моєму краї. Моє улюблене місце відпочинку.
Мета. Розкрити роль природи у місті ( селі) та на його околиці ; учити дітей помічати і цінувати її; ознайомити з рослинами, які найчастіше використовують для озеленення; продовжити вміння розпізнавати рослини; розвивати творчі здібності учнів; прищеплювати любов до рідного міста, прагнення прикрасити його.
Обладнання . Ілюстрації рослин, фотографії міста, малюнки — розмальовки.
I. Організаційний момент
-Чи були сьогодні протягом дня опади?
II. Повідомлення теми і мети уроку
Сьогодні ми на уроці з вами поміркуємо, чи потрібна природа у селі ( місті).
III. Вивчення нового матеріалу
Ми живемо з вами на Україні — це наша Батьківщина. Але в кожної людини є своя маленька батьківщина, де вона народи-
лася, підростає, де живуть її рідні.
Який куточок для вас є рідним?
а) Робота за фотографіями
— Давайте разом зараз переглянемо фотографії нашого села (міста) і помилуємося його красою. Просто ми так звикли до всього, що нас оточує, що навіть не замислюємося над тим, який красивий наш куточок землі.
Ми з вами можемо перетворити наше місто на сад. А подумайте, що для цього треба зробити?( посадити квіти біля свого пі’їзду чи дому, посадити деревце чи кущик)
б) Ознайомлення з різноманітністю рослин міста
Давайте зараз спробуємо назвати рослини, які ростуть у нашому місті. А допоможуть вам справитись з цим завданням загадки і малюнки із зображенням рослин. І так, готові?
Дощик їм полоще кіски, звуть цих подружок. (берізки)
Цвітом від хвороб лікує, щедро медом нас частує.(Липа)
А плоди, як їжачки, носять з голок піджачки. (Каштан)
Взимку пташечок годує, ягідками їх частує. (Горобина)
Усім шапки справляє, а свою восени скидає. (Дуб)
А можна нас побачить, як рік почавсь у вас. (Сосна і ялина)
— Як одним словом можна назвати ці слова — відгадки? (Дерева)
Фізхвилинка
На кущах вона зростає, хто із вас цю квітку знає? (Шипшина)
Припече мороз — вона стала добра і смачна. (Калина)
Темні ягоди червоні восени вже достигають
І птахи їх полюбляють. (Глід).
Як називаються ці рослини? (Кущі)
Молодці! А тепер крокуємо далі і озеленюємо наш рідний край.
Згодом стало біле — біле і за вітром полетіло. (Кульбаба)
Виростають в лузі ці красуні — друзі. (Ромашка)
Під листячком зеленим від сонця їх ховають. (Конвалія)
А як назвемо ці рослинки? (Трав’янисті)
А які вони культурні чи дикорослі? (Дикорослі)
А пригадайте чому їх так називають? (Бо їх ніхто не вирощує)
А як ви вважаєте дикорослими чи культурними є квіти, що висаджують на клумбах?( Культурними)
А як ви гадаєте для чого людина створює квітники? (Квітники прикрашають місто, радують жителів)
Робота над загадками
Діти, спробуйте назвати квіти, які висаджують на клумбах, а в цьому вам знову на допомогу прийдуть загадки.
Я жовтий, білий, полум’яний, і наче яблуко рум’яний.
В саду я квітну навесні, скажи, яке ім’я мені.(Тюльпан)
Стоїть , неначе їжачок, у неї сотні пелюсток.( Айстри)
- А які ще квіти саджають у квітнику?
- Уявіть, що ви прийшли до парку. Присядьмо тихенько на лавочку і посидимо так деякий час. Ми можемо почути якісь голоси і когось побачити. Як ви думаєте, хто це може бути? ( Синички, горобчики, дятел, сорока, ворона, дрізд; метелики, джмелі, оси, мурахи.) Вони живуть тут своїм життям. Вам треба бути дуже вихованими і чемними, адже ви гості, а тому мовчки спостерігайте, милуйтеся і не заважайте та не турбуйте жителів.
IV. Узагальнення і систематизація знань
Гра “Щоб Земля стала чистішою ”
Діти, давайте уявимо, що ми з вами мешканці лісу, поля, морів, річок, ставків. Подумайте, що нам необхідно для нормального і зручного життя. ( Чисте повітря, тиша, догляд за хворими деревами, ніяких смітників, вогнищ, заборона на полювання на пташок та звірів.)
Гра “ Озвуч правила”
- Діти, а тепер уважно розгляньте ось ці малюнки і скажіть, що треба зробити для того, щоб зберегти природу?
Не зривай квіти, лікарські трави.
Не вбивай павуків та не рви павутини.
Не збивай ногами гриби, навіть отруйні.
Гра “Розмалюй малюнок”
Я думаю, що ви всі в душі маленькі художники і кожен з вас хоче відтворити на папері все те, що бачить навколо себе. Зараз у вас буде така нагода. То як, готові гарно попрацювати?
V. Підсумок уроку
— То для чого потрібна природа в місті? ( Це джерело краси, здоров’я, гарного настрою.)
— А як себе треба поводити в парку чи в лісі? ( Не галасувати, не заважати жителям цієї ділянки, спостерігати і прислухати ся до їхніх голосів.)
Источник
Де твій рідний край? Яка природа у твоєму краї?
Мета. Формувати уявлення в учнів про рідне місто (село), його природу, природу його околиць; з’ясувати історико-етнографічну назву свого краю; викликати інтерес до пізнання рідного краю; розвивати спостережливість, зв’язне мовлення; виховувати повагу і любов до рідного краю, його природи.
Обладнання. Ілюстративний матеріал «Моє рідне місто (село)», фотографії (листівки) цікавих куточків природи (гора, печера, водоспад, річка, ставок, яр, старовинне дерево, дендропарк тощо), малюнок із зображенням куща терну, пісня про рідне місто (у записі).
I. Організаційний момент.
II. Хвилинка спостереження та повторення вивченого.
Аналіз стану неба, опадів, вітру.
III. Вивчення нового матеріалу.
1. Слухання вірша Платона Воронька.
Облітав журавель сто морів, сто земель.
Облітав, обходив, крила, ноги натрудив.
— Чому так відповів журавель?
2. Бесіда з елементами розповіді.
— Як називається наше місто (село)? На якій вулиці знаходиться наша школа? А на якій вулиці живе кожен з вас? Чи знаєте ви свою адресу? Для чого потрібно знати свою адресу?
— Чим цікава природа нашого міста (села)?
3. Розгляд ілюстрацій (або листівок) із зображенням цікавих куточків (або об’єктів) природи рідного краю, його околиць.
4. Ознайомлення з історією виникнення назви міста (села).
— Від чого походить назва нашого міста (села)?
— Послухайте легенду про назву міста Києва.
У давні часи жило плем’я полян, а правили ними три князі-брати: Кий, Щек і Хорив, а сестра їхня звалася Либідь. І збудували поляни город й нарекли його на честь свого князя старшого брата Щека і Хорива — Києвом. А навколо города був ліс і пуща велика, і поляни ходили на лови і полювали там звірів, рубали ліс, розбудовували город.
Кий довго княжив у роді своєму, ходив походами в інші землі, і навіть до самого Царгорода. Великі почесті віддав йому правитель Царгорода.
Коли ж Кий повертався з далекої мандрівки, то, пливучи Дунаєм, уподобав місце і збудував невеликий город, і хотів осісти в ньому з родом своїм, та не дали йому навколишні мешканці. Отож і донині називають придунайці те городище Києвець. Кий же повернувся у свій город Київ і правив ще багато років зі своїми братами Щеком та Хоривом.
Висновок. Рідний край — це куточок землі, де людина народилася й живе. Він найкращий, бо тут живуть рідні та близькі люди.
5. Робота з підручником (с. 92—93, с. 94—95).
а) Розгляд малюнків, фотографій. Порівняння зображень міста і села.
— Чим природа міста відрізняється від природи села?
— Чи подобається вам природа рідного краю?
— Де краще жити: в місті чи в селі? (Висловлення своїх пропозицій та обґрунтувань.)
г) Розповіді учнів про свої улюблені місця відпочинку на природі.
ґ) Пояснення змісту прислів’я «Де лелека водиться, там щастя родиться».
Обертаються поволі каруселі в дивнім колі.
А тоді як розійшлися, швидко, швидко понеслися.
Тихо, тихо, не спішіть, каруселі зупиніть.
Раз-два, раз-два, закінчилась наша гра.
IV. Закріплення вивченого матеріалу.
1. Робота в зошиті.
2. Робота з приказками.
• Та земля мила, де мати народила.
3. Продовжити міркування: «Рідний край — це . ».
4. Робота в групах з дидактичними картками.
5. Гра «Склади пазл».
Групи отримують зображення міста (села), розрізані на пазли. Завдання: скласти суцільну картинку.
V. Підсумок уроку.
1. Відповіді на запитання.
— Розказати про своє місто (село), що запам’яталось. Яка легенда або переказ існує про ваше місто (село)?
— Які пам’ятники природи є у вашому місті (селі)?
— Що найбільше подобається у вашому місті (селі)?
2. Гра «Склади павутинку до словосполучення «рідний край».
3. Читання віршів про рідний край.
якими вранці йду до школи.
і щедре сонечко в блакиті.
Люблю Вітчизну я свою, вона —
люблю той явір, що на кручі
бо це ж мій любий Рідний Край.
3. Робота з батьками.
— Дослідіть разом з батьками, чи відрізняється природа вашого рідного міста (села) від природи його околиць.
Виконайте завдання для друга природи. У яку пору року природа у вашому краї найкрасивіша? Чому ви так вважаєте?
«Нова українська школа» матеріали для вчителів, студентів, учнів та батьків.
Використовуючи сайт ви погоджуєтесь з правилами користування
Наш сайт не претендує на авторство розміщених матеріалів. Ми тільки конвертуємо у зручний формат матеріали з мережі Інтернет які знаходяться у відкритому доступі та надіслані нашими відвідувачами.
Якщо ви являєтесь володарем авторського права на будь-який розміщений у нас матеріал і маєте намір видалити його зверніться для узгодження до адміністратора сайту.
Ми приєднуємось до закону про авторське право в цифрову епоху DMCA прийнятим за основу взаємовідносин в площині вирішення питань авторських прав в мережі Інтернет. Тому підтримуємо загальновживаний механізм «повідомлення-видалення» для об’єктів авторського права і завжди йдемо на зустріч правовласникам.
Копіюючи матеріали во повинні узгодити можливість їх використання з авторами. Наш сайт не несе відподвідальність за копіювання матеріалів нашими користувачами.
© 2018-2023 Всі права на дизайн сайту належать С.Є.А.
Источник